Jakie zdjęcia do cv | zdjęcia do CV Wrocław

Zauważyłem ostatnio, że na LinkedIn coraz więcej osób powiadamia o poszukiwaniu przez siebie pracy. Prawdopodobnie ma to związek z pandemią, może przyczyna leży gdzieś indziej. Tak czy inaczej przy poszukiwaniu pracy warto pamiętać o podrasowaniu swojego curriculum vitae. Warto przy tej okazji zastanowić się jakie zdjęcia do CV są najbardziej odpowiednie.
Przy okazji sesji biznesowych często mamy okazję rozmawiać z headhunterami, managerami i innymi osobami, które uczestniczą w procesie rekrutacji. Jest to dla nas zawsze dobra okazja aby poznać ich perspektywę na proces pozyskiwania pracowników. Oczywiście szczególną uwagę przykładam do tego co mówią o zdjęciach dołączanych do dokumentów aplikacyjnych.

Postanowiłem zebrać te informacje i dodatkowo uzupełnić je o wiadomości zebrane w sieci. Mam nadzieję, że dzięki temu powstał przydatny poradnik, który podpowie Wam jak wybrać zdjęcie do CV.

sesja biznesowa wrocław

Czy warto dodawać zdjęcie do CV?

CV to dokument, który ma zaprezentować naszą osobę, umiejętności i doświadczenie. Jest to pierwsza forma kontaktu, jaką nawiązujemy z potencjalnym pracodawcą. W związku z tym to świetna okazja aby przedstawić się jako osoba schludna i zadbana. W Polsce umieszczenie w nim zdjęcia jest przede wszystkim powszechną praktyką. Oficjalnie rzadko jest wymagane aczkolwiek zawsze mile widziane w przypadku stanowisk, na których pracownik ma osobisty kontakt z klientem (np sprzedawca czy opiekunka do dziecka). Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że brak zdjęcia w CV jest odbierany jako niedbałość lub chęć ukrycia swojego wyglądu. Myślę więc, że nie umieszczając zdjęcia już na starcie tracimy nieco punktów w stosunku do konkurencji. Nie warto tego robić!

Zwróćcie uwagę, że w różnych krajach zdjęcie w CV jest różnie postrzegane. W Wielkiej Brytanii fotografii się nie umieszcza (aby zapobiec selekcji kandydatów ze względu na wygląd lub przynależność rasową). W Niemczech zdjęciu często poświecona jest osobna strona w CV, jest ono wówczas dużo większe niż w przypadku polskich dokumentów rekrutacyjnych. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych poza Polską sprawdźcie jakie standardy obowiązują w danym kraju.

zdjecia biznesowe wrocław

Rozmiar zdjęcia w CV

Jeśli chodzi o rozmiar zdjęcia w CV to nie ma tu ściśle określonych zasad, a na jego wymiary ma po części wpływ układ dokumentu. Zdjęcie powinno być czytelne ale jednocześnie postarajcie się aby nie dominowało nad treścią. Jeśli nadal nie wiecie jaki rozmiar wybrać to warto rozważyć standardowy – 3,5 cm x 4,5 cm.

CV zwykle ma układ pionowy i również takie zdjęcie najczęściej się w nim umieszcza aczkolwiek jeśli do dokumentu lepiej pasuje kadr poziomy lub kwadratowy to bez wachania wykorzystajcie właśnie taki.

Przy okazji rozmiaru warto wspomnieć o tym co zdjęcie powinno obejmować. Najczęściej na fotografii umieszczanej w dokumentach aplikacyjnych widać twarz, szyję i i niewielki fragment korpusu (ramiona). Możecie też rozważyć kadr do piersi w górę.
Ujecie od pasa w górę nie będzie złe aczkolwiek w takiej sytuacji twarz, która jest w takich przypadkach najistotniejsza, prawdopodobnie będzie już być mało czytelna. Tego chcecie uniknąć.

Zdjęcia przedstawiające całą sylwetkę nie są mile widziane w CV. Wyjątkiem będą sytuacje gdy takie zdjęcia są wymagane przez potencjalnego pracodawcę (np w przypadku aplikowania na stanowisko stewardessy w liniach lotniczych). Nie wstawiajmy ich jednak wówczas bezpośrednio do dokumentu lecz jako dodatkowy plik. Ewentualnie możecie je umieścić na ostatniej stronie CV, pod tekstem.

Jaki strój na zdjęciu do CV

Ubiór, w jakim jesteście na zdjęciu w dokumentach aplikacyjnych zależy od stanowiska na jakie aplikujecie. W przypadku stanowisk kierowniczych w korporacji zdecydowanie polecam strój formalny (w przypadku mężczyzn marynarkę, koszulę i krawat). W branżach kreatywnych jak najbardziej warto pójść w kierunku większego luzu, włącznie z t-shirtami.
Istotne jest aby ubiór był schludny, wyprasowany, dobrze dopasowany.

Zdajemy sobie sprawę, że powyższe wytyczne są bardzo ogólne ale jest wiele różnych stanowisk i elementów wpływających na dobór stroju. Spokojnie mógłbym napisać osobny tekst poświęcony tylko tej kwestii. Jeśli umówicie się ze mną na wykonanie zdjęć do CV to chętnie dokładniej doradzimy w tej kwestii.

Białe tło w zdjęciu do CV – chociaż może nieco oklepane to nawet takie ujecie może wyglądać ciekawie.

Wygląd zdjęcia do CV

Jeśli chodzi o wygląd tego rodzaju fotografii to powinny one mieć raczej jasne tło. Odpowiednia będzie biel lub szarość. Unikajcie zbyt ciemnego tła lub zbyt jaskrawych kolorów, które zdominują ujęcie i będą odwracać uwagę od twarzy. Nie ma oczywiście wymogu wykonywania zdjęcia w studiu fotograficznym. Zdjęcia do CV można wykonać chociażby w plenerze lub przestrzeni biurowej. Pamiętajcie jednak aby w takim przypadku tło było właściwe i zbytnio nie odwracało uwagi od twarzy.

Twarz powinna być dobrze oświetlona, najlepiej od przodu lub lekko z boku. Unikajcie głębokich cieni, które sprawią, że część fotografii będzie nieczytelna.

Zdjęcie powinno być łatwe w odbiorze, a co za tym idzie wyraźne, ostre i kontrastowe. Dokumenty aplikacyjne po przesłaniu do pracodawcy często są drukowane, czasami w wersji czarno-białej. Pomyślcie więc jak będą się prezentować w takim wariancie i czy Wasze zdjęcie nadal będzie czytelne. Zwykle, ze względu na środowisko naturalne, zachęcam do ograniczania ilości drukowanych dokumentów, jednak uważam, że gdy dokument będzie gotowy to warto go wydrukować i sprawdzić jak wygląda na papierze.

Wyraz twarzy na zdjęciu w CV

Tutaj po raz kolejny najlepszą odpowiedzią będzie: to zależy. Na emocje przedstawione na fotografii będą miały przede wszystkim rodzaj stanowiska, na które aplikujecie i specyfika branży.

Ogólnie mówiąc wyraz twarzy powinien budzić zaufanie i być ciepły, pozytywny. Gdziekolwiek nie staracie się o stanowisko to najprawdopodobniej podczas pracy będziecie mieć kontakt z innymi ludźmi, a oni nie będą chcieli współpracować z mrukami. Zdecydowanie polecam uśmiech – zwróćcie jednak uwagę aby nie był nazbyt szeroki lub sztuczny. Swoja postawą warto też wyrazić wrażenie osoby pewnej siebie i zdecydowanej.

jakie zdjęcia do cv

Najczęstsze błędy popełniane przy wybieraniu zdjęcia do CV

Niestarannie wykonane zdjęcie do CV może pozbawić kandydata z jakichkolwiek szans na objęcie stanowiska, o które się ubiega. Aby temu zapobiec zachęcam do zapoznania się z listą najczęstszych błędów popełnianych przy wybieraniu zdjęcia:

  • zdjęcie z CV zostało wycięte ze zdjęcia grupowego
  • zdjęcie wycięte z fotografii z wakacji, w nieodpowiednim stroju i z niewłaściwym tłem
  • przedstawienie całej sylwetki
  • zbyt małe/duże zdjęcie
  • naburmuszona mina
  • umieszczenie w CV zdjęcia typu selfie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używa następujących tagw i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>